Odpowiedź powinna być oczywista. Stosować e-mail marketing warto zawsze, pod warunkiem, że dokładnie się wie, jak korzystać z tej formy promocji.
Z czym obecnie kojarzy się e-mail marketing?
E-mail marketing ma w oczach wielu dosyć pejoratywne znaczenie, ale prawda jest taka, że taka forma reklamowania swoich produktów absolutnie nie ma nic wspólnego ze spamem. Spam jest wiadomością niechcianą, a na otrzymywanie e-maili z ofertą klient zawsze musi wyrazić swoją zgodę – to podstawowa różnica, która tak naprawdę wszystko wyjaśnia. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, w jakich sytuacjach marketing tego typu jest najbardziej skuteczny, więc warto się przyjrzeć tej sprawie bliżej.
Rób to ostrożnie i rozważnie
Wydaje się, że pierwszą rzeczą, jaką powinien zrozumieć właściciel firmy, decydując się na taką właśnie formę reklamowania swojej marki i swoich produktów, jest fakt, że e-mail marketing nie służy stricte do rozbudowywania i zakotwiczania wizerunku firmy w świadomości losowych osób, lecz do utrzymywania takiej właśnie świadomości, którą jest bardzo łatwo zaprzepaścić. Marketing tego typu musi być przeprowadzany niezwykle ostrożnie i nienachalnie – jeśli klient poczuje, że naruszamy swoim mailem jego prywatność, z całą pewnością nie spodoba mu się to i być może anuluje subskrypcję, którą wcześniej wyraził jakiś tam zalążek zaufania w stosunku do naszej oferty. Należy więc dbać o to, by wysyłka maili odbywała się w rozsądnej częstotliwości – raz na tydzień to rozsądne minimum, ale maksimum plasuje się wbrew pozorom niewiele poniżej.
Co jest tańsze? A co lepsze?
Najlepiej wykupić narzędzie typu MailWizz lub usługę SaaS do e-mail marketingu, taką jak FreshMail, by cały proces zautomatyzować i zadbać o to, by wysyłka odbywała się regularnie. Treść powinna być maksymalnie zachęcająca i sprawiająca wrażenie spersonalizowanej – klient ma się poczuć doceniony i mieć świadomość pewnej elitarności wynikającej z subskrypcji. Gdy uda nam się to osiągnąć, a wymaga to nadal stosunkowo niewielkich nakładów sił i czasu, uda nam się tym samym pozyskać klienta, który będzie absolutnie lojalny wobec naszej marki i będzie stawiał nasze produkty ponad wszystkimi innymi, nawet jeśli będą pochodzić z wielkich marek. Poczucia szacunku i troski nie można bowiem kupić, a po części to właśnie to zapewniamy osobie, do której wysyłamy swoją ofertę.
Popularne narzędzia do e-mail marketingu
Aplikacje służące do prowadzenia e-mail marketingu można podzielić pod kątem zastosowanych technologii. Będą to programy okienkowe zazwyczaj pod system Windows. Tutaj przykładem będzie GroupMail. To całkiem porządny soft, ale czasy się zmieniły i IMHO nie warto inwestować czasu oraz pieniędzy w rozwiązania tego typu. Szybsze, bardziej elastyczne i dostępne webowe. I te możemy podzielić na SaaS oraz aplikacje instalowane u siebie, czyli na własnym serwerze. Te pierwsze to np. MailChimp będący światowym liderem. W Polsce popularny jest FreshMail oraz GetResponse. Natomiast produkty w wersji standalone to np. MailWizz, którego polecam. Alternatywnie można zainteresować się Sendy. Za te narzędzia płaci się raz niewielką kwotę i użytkuje bez limitów.
Narzędzie do e-mail marketingu to tylko element całej układanki. Kolejnym jest baza e-mailingowa.
ostatnie komentarze