W dzisiejszych czasach do logopedy coraz częściej przychodzą osoby dorosłe, które chcą rozwiązać problem z artykulacją. Motywację do tego działania stanowią nie tylko czynniki wewnętrzne (np. kompleksy wynikające z problemami z wymową), ale także uwarunkowania zewnętrzne (np. konieczność prowadzenia szkoleń, wystąpienia przed publicznością, kontakt z klientem itp.).
To właśnie konieczność występowania przed szerszą publicznością (lub nawet kilkoma osobami w biurze) stanowi główny czynnik motywujący do odwiedzenia gabinetu logopedycznego przez osobę dorosłą. Zdarza się, że awans na wyższe stanowisko wymaga od nas przeprowadzenia szkoleń na szerszą skalę. Jeżeli zależy nam, aby jakość wystąpień była wysoka, mamy tylko jedną opcję – terapia logopedyczna.
Jak logopeda pomaga w praktyce?
Praca z logopedą zaczyna się od pierwszej wizyty (tzw. diagnozy logopedycznej), która może odbyć się w gabinecie lub podczas terapii logopedycznej online. Na tym etapie logopeda przeprowadza wywiad z pacjentem i przygotowuje wstępny plan działania. Oczywiście każda terapia logopedyczna dostosowywana jest do konkretnego pacjenta. Wszystko zależy od tego z jakim problemem trafia on do logopedy.
Czas trwania terapii logopedycznej zależy od zaangażowania pacjenta oraz ilości czynników, składających się na dany problem. Efekty ćwiczeń logopedycznych można często zaobserwować już po kilku spotkaniach (i kilku godzinach pracy nad wymową w domu). Pacjenci, którym zależy na częstych wizytach i regularnych ćwiczeniach mają dużo lepsze efekty terapii.
Kiedy koniec terapii logopedycznej?
Logopeda na podstawie konkretnych ćwiczeń jest w stanie stwierdzić czy pacjent potrzebuje jeszcze terapii czy już dany problem został zażegnany. Zdarza się jednak często, że sam pacjent w trakcie terapii logopedycznej dochodzi do wniosku, że nie potrzebuje większej ilości zajęć, bo już „wszystko wie”. Nie jest to jednak odpowiedzialna postawa, bo niewyćwiczone do końca problemy z wymową w dalszym ciągu mogą stanowić kłopot w tak zwanej mowie spontanicznej.
Odwiedź blog logopedyczny po więcej informacji lub zajrzyj na stronę główną:
ostatnie komentarze