Jak skuteczne jest usuwanie kamienia kotłowego poprzez kondycjonowanie wody przemysłowej? Podczas korzystania z wody zasilającej kotły parowe może wystąpić kilka problemów, które w ostateczności prowadzą do skamienienia, korozji oraz awarii systemu. Oczyszczanie wody zasilającej kocioł jest dla każdego procesu i systemu indywidualne.
Wszelkie określone opcje lub problemy z uzdatnianiem wody zasilającej kocioł powinny być analizowane osobno dla każdego przypadku oraz omawiane ze specjalistą od uzdatniania wody. Jednym z nich jest firma Transhelsa, posiadająca szeroką ofertę produktów, środków oraz innych rozwiązań kondycjonujących o różnorodnym zastosowaniu.
Problemy z kamieniem kotłowym
Jeśli w kotle występują wyższe niż normalne ilości kamienia, może wystąpić problem z filtracją oraz usuwaniem ciał stałych. Metody filtracji i zmiękczania stosowane do uzdatniania wody zasilającej mogą nie wykonywać swojej pracy, a to może oznaczać problemy z rurami i wydajnością kotła. Ciała stałe, które osadzają się w obszarach o niskim przepływie wewnętrznych przewodów rurowych, mogą powodować tworzenie się warstwy izolacyjnej oraz nadmierne nagrzewanie się rur, a tym samym miejscowe przegrzanie i ewentualne wydmuchanie. Najlepszym sposobem zwalczania kamienia w kotle jest wyeliminowanie wszelkich zanieczyszczeń powodujących jego powstawanie, zanim staną się one problemem. Stosuje się także wydmuchanie wszelkich osadów, zanim będą miały szansę znaleźć się na powierzchniach o wysokiej temperaturze, gdzie są niezwykle trudne do usunięcia.
Skuteczne usuwanie kamienia kotłowego
Czasami kondycjonery osadu są przydatne wewnętrznie w kotle (z wyjątkiem kotłów wysokociśnieniowych, w przypadku których nie należy stosować płynnych kondycjonerów), w którym rozpraszają się stałe osady, aby można je było usunąć podczas zrzutu. W przeciwnym razie kluczowe znaczenie ma staranne monitorowanie obecności tych zanieczyszczeń. Niektóre polimery i metody filtracji są skuteczne w usuwaniu ciał stałych (więcej na stronie https://www.transhelsa.pl/zastosowanie/kamien-w-parowych-ukladach-kotlowych/). Filtrowanie wody zasilającej dla zawieszonych ciał stałych należy rozważyć w przypadku kotłów wysokociśnieniowych. Technologie takie jak mikrofiltracja i ultrafiltracja są doskonałym wyborem do usuwania zawieszonych ciał stałych i zawiesin koloidalnych, takich jak na przykład krzemionka koloidalna.
Profilaktyczna ochrona kotłów parowych
Rozwiązania oferowane przez firmę Transhelsa pozwalają na optymalne usuwanie kamienia kotłowego przede wszystkim poprzez tworzenie specyficznej bariery między strukturą metalu, a wodą. Odbywa się to bez wpływu na późniejsza wymianę ciepła oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia przegrzania miejscowego. Kotły parowe wymagają również stosowania środków zmniejszających ich podatność na osadzanie się kamienia. Nawet najcieńsze warstwy węglanu wapnia lub innych minerałów ograniczają efektywność rur grzewczych oraz samego koła. W ofercie firmy Transhelsa znajdują się między innymi inhibitory kamienia, które stanowią idealną profilaktykę, znacząco ograniczają straty energii oraz przeciwdziałają niebezpiecznym odkształceniom rur.
Publikacja powstała na bazie informacji ze strony firmy Transhelsa – https://www.transhelsa.pl
ostatnie komentarze