Telewizory CRT powoli zaczynają być wypierane przez zajmujące mniej miejsca i oferujące lepszą jakość obrazu telewizory LCD. Cały proces zaczyna nabierać tempa dzięki wprowadzaniu telewizji nadawanej w standardzie HD, oferującym o wiele większą rozdzielczość obrazu. Przyjrzyjmy się zatem produktom firm Philips, Sharp i Toshiba.
Wszystkie z prezentowanych poniżej telewizorów to odbiorniki 42-calowe. Pierwszy, któremu się przyjrzymy to model Toshiba 42XV500 firmy Toshiba. Czas reakcji matrycy to około 8 ms, co zapewni nam brak smużenia obrazu. Dzięki technologii HD będziemy mogli wyświetlać obraz w nominalnej rozdzielczości, jaką oferuje ten telewizor, czyli 1920×1080 pikseli, oczywiście format obrazu to 16:9. Toshiba 42XV500 posiada wbudowane głośniki, co jednak nie wyklucza możliwości podłączenia własnego zestawu audio. Obraz powinien być dobrze widoczny dla większej grupy osób, a to za sprawą kąta widzenia ekranu na poziomie 178 stopni w pionie i poziomie. Jasność oferowana przez ekran to 500cd/m2, a kontrast w wypadku tego urządzenia plasuje się na poziomie 25000:1. Model Philips 42PFL9900 firmy Philips to telewizor LCD posiadający, znaną z innych produktów tej firmy, opcją AmbiLight. Funkcja ta ma zapewnić dodatkowe oświetlenie telewizora, trafiające w kolorystykę danego kadru, który aktualnie jest wyświetlany. Telewizor Philips 42PFL9900, dzięki swojemu jasnoperłowemu kolorowi, z pewnością będzie doskonale współgrał z tym oświetleniem późnym wieczorem. Firma Philips opatentowała wiele technologii mających na celu poprawę jakości obrazu, jedną z nich jest HD Natural Motion. Ma ona zapewnić naturalne przejścia między kadrami i wyeliminować jakiekolwiek smużenia ekranu. Kontrast dynamiczny odbiornika Philips 42PFL9900 plasuje się na poziomie 8000:1, natomiast jego średnia wartość to około 1200:1. Matryca ma reagować z prędkością 3ms, a sam obraz powinien być widoczny pod kątem 176 stopni w pionie i poziomie. Firma Sharp natomiast zaprezentowała czarny telewizor LCD, którego kodowa nazwa to Sharp LC-42X20E. Posiada on czterokolorowe podświetlenie matrycy, a wykorzystane w nim technologie mają pomóc w jeszcze lepszym odwzorowaniu wyświetlanych na ekranie kolorów. Tak jak w telewizorze firmy Philips, kąt widzenia odbiornika Sharp LC-42X20E wynosi 176 stopni, a czas reakcji jest o jedną milisekundę większy i wynosi 4ms. Wbudowany dźwięk, tak jak i dźwięk po podłączeniu zestawu audio, zostanie wygenerowany przez procesor dźwiękowy SRS TruSurround XT, a także poprzez standard Dolby Digital. Kontrast dynamiczny w przypadku tego telewizora to 10000:1, a kontrast średni to około 2000:1.
Zakup telewizora może wydać się inwestycją, której należy poświęci sporo czasu. Podejmując decyzję należy zwrócić uwagę na fakt, że telewizory LCD są bardzo nowoczesne, oferują już znacznie lepszą jakość obrazu aniżeli ich starsi bracia – odbiorniki CRT. Warto więc zastanowić się nad kupnem odbiornika LCD.
ostatnie komentarze